Gépi festés II. rész
Dűzni,nyomás,színek,márkák
A korábbi posztunkban egy kis bevezetést tartottunk a gépi festékszórás világába. A technológiai megvalósítás három főelemből épül fel, a festék-vagy glett szóró gépből, ami a több száz báros nyomást állítja elő, ehhez nagynyomású (rendszerint 270 barra hitelesített) tömlő kapcsolódik, mely az anyagot szállítja a munkaterületen, valamint ennek végén a pisztoly, amivel a festő szakember magát az anyagáramlást szabályozza. A pisztoly önmagában még nem elég, itt jön képbe a dűzni ( angolul tips) aminek mérete meghatározza a szórási képet, annak szögét valamint a fúvókán átengedett anyagmennyiséget. A dűznik számozása sok információval szolgál a szakember számára. Minél nagyobb számokról beszélünk, annál nagyobb szórási szögben kapunk több anyagot a felületképzés során. Mázoláshoz, falfestéshez, glett-vagy tűzgátló anyagokhoz mind-mind más méretű fúvóka tartozik. A fúvókák mérete és a feldolgozott anyagtól is függ az alkalmazott nyomás, sűrűbb anyagokhoz nagyobb, 180-200 bar körüli nyomást kell az airless berendezéseknek előállítani, míg speciális kis nyomásra tervezett fúvókákhoz (ezek gyártási megmunkálása sokkal precízebb a hagyományos fúvókákhoz képest) és hagyományos falfestékekhez elegendő lehet a 90-120 bar közötti tartomány. (Az alábbi képen a Graco cég Blue Link nevű applikációja látható, mely okostelefonon keresztül tud csatlakozni az új generációs, bluetooth kapcsolattal rendelkező graco glett-és festékszórókhoz, és sok egyéb mellett valós idejű nyomás és anyagmennyiség adatokat tud szolgálni!)
Ez azért fontos, mert ekkor a festékköd is kisebb lehet (ezáltal a veszendőbe menő anyag, az un. overspray is) és a gépek élettartamára is kedvezőbb a kis nyomás, a dugattyúk, membránok, hidraulikus pumpák alkatrészei kisebb terheléssel tudnak üzemelni, melyek a berendezések várható élettartamát értelemszerűen növelik. A különböző anyagokhoz- zománcok, lazúrok, bel-és kültéri falfestékek, glettek, 2K-s tűzgátló anyagok-különböző típusú dűznik szükségesek, ezeket a gyártók színekkel is jelölik, például az alacsony nyomású fúvókák zöldek, a hagyományosok kékek (a Graco termékei közül) a glettekhez barnák valók (szintén a Garco fúvókái közül) Hazánkban szinte minden típusú airless szóróberendezés elérhető ami a világ piacon kapható, azonban itthon is a két nagy márka a piacvezető, az amerikai Graco és a németajkú Wagner.
Gépparkunkban mindkét gyártótól vannak berendezések, glett szórásra a Graco Mark VII IronMan ipari berendezést használjuk, festékszóráshoz a kicsi Magnum A45 mellett egy Wagner PS20 típusú ipari gépet tudunk bevetni. Elérhetőségeinken bővebb információval tudunk szolgálni glett-és festékszórással kapcsolatban, szobafestés áraink közt megtalálja gépi glettelés-és festés ajánlatainkat is.